KONTAKTY
Priemyselné kamery môžme rozdeliť z viacerých hľadísk a to:
* Analógové - majú výstupný signál s impedanciou 75 Ohmov a úrovňou signálu 1Vpp. Ich výhodou je nízka cena, ktorá je dôsledkom ich nevýhody a to je limitované rozlíšenie.
* IP kamery - majú zabudovaný videoserver s klasickým ethernetovým výstupom RJ45, vďaka čomu sa jednoducho pripoja do siete. V porovnaní s analógovými kamerami majú oveľa vyššie rozlíšenie, čo dovoľuje sledovať detaily, približovať obraz bez straty kvality a pod.
- Klasické boxové - sú bez objektívu, prisvetlenia a konzoly. Toto príslušenstvo si môže užívateľ prispôsobiť svojim požiadavkám.
- Kompaktné - obsahujú objektív, konzolu na pripevnenie na stenu a IR prisvetlenie pre prácu v noci.
- Anti-vandal - sú kamery so špeciálnou robustnou kovovou konštrukciou a polykarbonátovými sklami odolnými voči otrasom a pádom.
- Dome - sú kamery polguľovitého tvaru
- Otočné - umožňujú vertikálny a horizontálny pohyb
- PTZ kamery - sú vlastne otočné kamery s tým, že je možné ovládať aj objektív, zoom, zaostrenie a ovládanie clony.
- Skryté sú mini kamery zabudované v rôznych predmetoch ako napr. detektory, hodiny, okuliare a pod.
- Špeciálne do výbušného prostredia, hĺbkové a iné
Interiérové - sú určené do vnútorného prostredia a sú cenovo lacnejšie nakoľko sú vyrobené z ľahkých materiálov a nevyžadujú vodeodolné alebo anti-vandal kryty.
Exteriérové - sú prispôsobené pre prácu vo vonkajšom prostredí a vďaka použitým materiálom a konštrukcii odolávajú poveternostným vplyvom a nízkym či vysokým teplotám.
Základné časti každej CCTV kamery: sú:
- optický snímač
- objektív
- elektronika spracovávajúca elektrické signály
výber vhodného optického snímača je veľmi dôležitý pre dosiahnutie dobrých výsledkov. Optické snímače sa vyrábajú v technológiách CCD (Charged Coupled Device) a CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor).
V praxi sa najčastejšie používajú kamery so CCD snímačmi nakoľko majú vyššiu citlivosť a rozlíšenie. CMOS naopak majú rozlíšenie okolo 300-420 TVL a keďže táto technológia umožňuje menšie rozmery, CMOS snímače nájdu uplatnenie v skrytých miniatúrnych kamerách.
CMOS kamera veľkosť v porovnaní so zápalkou
je parameter kamier uvádzaný v palcoch. Na trhu môžme nájsť kamery najčastejšie so snímačom 1/4", 1/3" alebo 1/2", existujú však aj 1", 2/3" a 1/6" snímače.
|
|
je schopnosť kamery pracovať aj za nízkych svetelných podmienok.
je dôležitý parameter, vyjadruje schopnosť snímať detaily obrazu. U analógových kamier sa udáva v počte televíznych riadkov a u IP kamier počtom pixlov. Čím vyšší počet riadkov, resp. pixlov, tým je výsledný obraz detailnejší. Za nízke rozlíšenie sa v dnešnej dobe považuje rozlíšenie okolo 380TVL. Kamery s normálnym rozlíšením od 420-550 a vysokým rozlíšením okolo 600TVL. U IP kamier sú bežné rozlíšenia 1,2 - 5 MPx.
pomer medzi signálom a šumom (S/N ratio) udáva schopnosť kamery vytvárať obraz s potrebnou kvalitou a nepriamo súvisí s citlivosťou kamery. Vyjadrený je decibeloch dB.
Je teplotný interval, v ktorom má kamera správne fungovať. Pri exteriérových kamerách sú často uvádzané hodnoty -10 až +45*C. Pre dodržanie dobrých podmienok sa používajú pomocné vyhrievacie telesá, ventilátory, vzduchotesné obaly a pod.
štandardne sú CCTV kamery napájané napätím 12V DC, 24V DC alebo 230V AC. Občas sa vyskytnú kamery s napájaním napr. 9VDC, ide zväčša o rôzne špionážne mini kamery napájané napr. za batérie. Prúd sa pohybuje niekde okolo 100mA, pokiaľ má kamera aj IR prisvetlenie alebo vyhrievanie krytu, je potrebné pripočítať aj tieto prúdové odbery pre výber dostatočného napájača. Viac o napájaní kamier čítajte tu.
Rôzne funkcie kamier sa na starších kamerách prepínali pomocou DIP prepínačov, novšie kamery majú OSD menu kde prostredníctvom kurzora meníte požadované hodnoty kamery.
Elektronická clona EI alebo EAI jedná sa o automatické nastavenie citlivosti podľa svetelných podmienok. EAI sa používa v prostrední s malou zmenou osvetlenia (napr. miestnosti). Výhodou je možnosť použiť lacné objektívy s pevnou príp. ručne nastaviteľnou clonou.
Automatická clona (AI - AUTO IRIS) - je funkcia kamery ktorá umožňuje ovládať rôzne typy objektívov. Clona prepúšťa na optický snímač rovnaké množstvo svetla bez ohľadu na svetelné podmienky. Kamery s funkciou AI sú vhodné pre použitie v oblasti kde sa osvetlenie často mení (exteriér). Nevýhodou je nutnosť použiť drahšie elektronicky ovládané objektívy.
AES (Automatic Electronic Shutter) je funkcia kamery, ktorá predlžuje expozičný čas kamery (1/50 až 1/100.000s) a dovolí tak snímaču získať jasnejší obraz. Dlhšia doba expozície síce zvýši citlivosť, ale zníži obnovovaciu frekvenciu obrazu čo môže mať za následok časové oneskorenie tzv. duchov.
AGC - (Automatic Gain Control) - Automatická regulácia zisku pri slabom osvetlení zosilňuje videosignál vďaka čomu je obraz jasnejší, ale menej prirodzený. Vypnutím tejto funkcie naopak získame prirodzenejší obraz, ale viac šumu.
BLC (Back Light Compensation) - funkcia umožňujúca upraviť kvalitu preexponovaných snímkov, zapína sa keď je 50% strednej časti optického snímača preexponovaná.
GAIN - nastavenie reakčného času clony na zmeny svetla.
L.L/INT. - prepínač (používaný v kamerách s AC napájaním) umožňuje synchronizáciu s rozvodnou sieťou alebo z vnútorného kamerového okruhu.
MES (Manuálna elektronická uzávierka) - dostupné nastavenia sú: 1/50s, 1/120s, 1/250s, 1/500s, 1/1000s, 1/2000s, 1/5000s, 1/10000s a 1/12000s.
WB (White Balance) - táto funkcia upravuje obraz podľa rozličného typu osvetlenia, v jednoduchom prípade ja zapnutý IN (umelé svetlo) - OUT (prirodzené svetlo). V zložitejších kamerách sa dajú nastaviť jednotlivé funkcie.
Mirror (zrkadlový obraz) - funkcia umožní preklopenie obrazu o 180*, takže kameru je možné uchytiť aj "dole hlavou a obraz na monitore bude správne otočený.
DIS (Digital image stabilization) - umožňuje zníženie priestoru na pevnom disku pri nahrávaní. Umožňuje stabilné obrázky z kamery počas rýchlych kmitov zariadenia (napríklad: pri silnom vetre).
DNR (Digital noise reduction) - digitálna redukcia šumu
HLC (High Light compensation) - kompenzácia silného protisvetla
VPS (Virtual Progressive Scan) - jedná sa o pokročilú technológiu, ktorá reprodukuje ostrý progresívny obraz. Je vhodná pre vysoko kvalitný záznam a prenos súborov cez internet.
WDR (Wide Dynamic Range) - je nová funkcia kamier, ktorá je vlastne vylepšením BLC. Táto technológia výrazne zlepšuje viditeľnosť objektov v tmavých častiach pozorovanej scény.