Montáž LED stropov

KONTAKTY

Ing.Tomáš Gír - TomsHardware
Dubová 3273/31
010 07 Žilina
tel: +421 907097810
info@tomshardware.sk
info@tomshardware.sk


Záznamové zariadenia

1. Druhy digitálnych nahrávačov


Medzi najpoužívanejšie riešenie nahrávania záznamu patria

  • Záznamové karty pre PC
  • Autonómne DVR
  • Sieťové NVR
  • Hybridné nahrávače


1.1 Záznamové karty

ponúkajú veľa funkcii za nízku cenu. Ich výhodou je ľahké rozšírenie systému v prípade potreby. Problém je však výber vhodného hardwaru resp. jeho konfigurácia (výkonný procesor, RAM pamäte, silný zdroj a kapacita HDD). Ďalšou nevýhodou je náchylnosť softvéru na vírusy a zamedzenie neoprávnenej zmene človekom.

 

Záznamová karta do PC

1.2 Autonómne DVR nahrávače

DVR - digital video rekordér (digitálny video nahrávač). Tento spôsob nahrávania je dnes najrozšírenejší. Nahrávače sú vybavené vlastným operačným softvérom a nemajú žiadne nevýhody spojené s výberom hardwaru alebo softvéru. Ponúkajú jednoduchú inštaláciu a údržbu. Ich nevýhodou je, že systém nie je možné rozširovať pridaním hardwaru. Ďalej nie je možné vybrať disk HDD a vložiť do PC. Umožňujú však skopírovať záznam napr na USB flash disk a ten prehrať na PC alebo napáliť na DVD.

 Multiplexer

1.3 Sieťové nahrávače NVR

NVR network video rekordér (sieťový video nahrávač) je zariadenie slúžiace na nahrávanie a prehrávanie záznamov z IP kamier. Podobne ako DVR sa od seba líšia počtom kanálov, rozlíšením, max. šírkou pásma na kanál a pod. Jednotlivé nahrávače sú medzi sebou prepojené, čo umožňuje pripojiť sa na akúkoľvek kameru z akéhokoľvek rekordéra v sieti.

 

1.4 Hybridné rekordéri

Sú nahrávače kombinujúce vlastnosti analógových DVR a sieťových NVR nahrávačov. Zväčša pracujú na operačnom systéme Linux. Sú vhodné tam, kde sa používajú oba typy kamier. Napríklad analógové kamery na miestach kde nie je dôležité vysoké rozlíšenie a IP megapixlové kamery v častiach, ktoré slúžia na identifikáciu osôb.



2. Výber vhodného nahrávača



2.1 Rozlíšenie nahrávania a prehrávania záznamov

rozlíšenie je jeden zo základných parametrov nie len pri výbere kamery, ale aj samotného nahrávača. Treba si však všímať, že u nahrávačov je rozlíšenie rozdelené pre živé prezeranie a rozlíšenie pri nahrávaní. Ďalej je potrebné aby kamery, ktoré budeme pripájať k nahrávaču mali minimálne také rozlíšenie ako chceme nahrávať, pretože digitálne nahrávanie nedokáže vylepšiť zlú kvalitu vstupného signálu (teda signálu z kamery).

Rozlíšenie:

Štandard   Rozlíšenie (px) 
Celkové rozlíšenie (Mpx)  
CIF 352 x 288  
2CIF 704 x 288  
4CIF 704 x 576  
D1 720 x 576  
VGA 640 x 480 0.31
SVGA 800 x 600 0.48
HD 1280 x 720 0,9
XGA 1280 x 768 0.79
SXGA 1280 x 1240 1.6
  1080 x 1024 1,3 Mpx
UXGA 1600 x 1200 2 MPx
Full HD 1920 x 1080 2
  2048 x 1536 3 Mpx
  2288 x 1712 4 Mpx
  2560 x 1920  5 MPx


Rozlíšenie ako dôkazový materiál

Základnou úlohou kamerového systému je monitorovanie sledovaného priestoru a prípadná následná rekonštrukcia udalosti s identifikáciou páchateľa. Na to aby sme mohli páchateľa zo záznamu identifikovať, je potrebné dostatočné rozlíšenie nahrávky. Podľa odborníkov treba na rozpoznanie tváre človeka alebo ŠPZ  minimálne 131 pixlov na meter šírky obrazu. To znamená ak kamera sníma obraz o šírke 5m, potom potrebujeme horizontálne rozlíšenie minimálne 655 pixlov.

Identifikácia tváre a ŠPZ

Potrebný počet pixlov môžeme dosiahnuť dvomi spôsobmi a to:

  • znížiť uhol záberu a teda aj zaberanú šírku priestoru vhodným objektívom, alebo premiestnením kamery bližšie k snímanému objektu,
  • použiť kameru s vyšším rozlíšením napr. megapixlové


2.2 Počet obrázkov za sekundu FPS (Frame Per Second)

je druhým dôležitým parametrov pri výbere nahrávača. U nahrávačov je uvádzané FPS pri konkrétnom rozlíšení. Teda ak nastavíme vysoké rozlíšenie, znížime automaticky počet FPS. Počet snímkov za sekundu má samozrejme aj vplyv na kapacitu HDD. Plynulý pohyb je pri 25FPS pre jeden kanál.

Názorná ukážka vplyvu FPS na obraz:

Typické FPS v rôznych prostrediach

6 FPS 12FPS 25 FPS

- obchody

- kancelárie

- ihriská

- domácnosti

- sklady

- výrobne

- veľké obchody

- parkoviská

- oblasti s priemernou premávkou

 

- autobusové a vlakové stanice

- štadióny

- koncertné haly

- diskotéky

- mestá

- oblasti s hustou premávkou

 

 


2.3 Výpočet veľkosti HDD

potrebná kapacita disku závisí od použitého rozlíšenia, kompresie, FPS, počtu kanálov a doby zálohovania.

Kliknite na záložku "Bandwidth and Storage". Vyberte rozlíšenie záznamu (Camera resolution), typ kompresie (Compression), počet obrázkov za sekundu (FPS), počet kamier (Cameras Number) a počet dní záznamu (Days od Recording). Výslednú veľkosť potrebného disku HHD nájdete v políčku "Storage Space, GB".

 

Bežne dostupné veľkosti diskov sú 120, 250, 320, 500, 750, 1000 GB. Treba vybrať najbližší vyšší.


2.4 Nahrávanie audia

U nahrávačom môžeme často nájsť aj RCA (Cinch) zdierky pre pripojenie audio signálu (mikrofónov). Ak potrebujeme monitorovať aj zvuk, je potrebné si všímať pri výbere nahrávača koľko vstupných a koľko výstupných zdierok má. Samozrejme aj kamery potom musia mať zabudovaný mikrofón alebo môžeme použiť rôzne externé audio moduly.

 

2.5 Zabránenie prístupu

každý nahrávač v dnešnej dobe dokáže blokovať tlačidlá po uplynutí nastaveného času. Po tomto čase bude nahrávač pri pokuse o vstup do menu vyžadovať heslo, čím sa zabráni manipulácii s nastaveniami nahrávača a uloženými dátami.

Aj pri vzdialenom pokuse o prístup do nahrávače cez internet je vyžadovaná autorizácia používateľa. Nahrávač môže mať viacero úrovní ochrany (admin, quest). Každá táto skupina užívateľov potom môže robiť iba úkony priradené práve tejto skupine. Admin napríklad môže meniť nastavenia, prezerať záznam a robiť kópie a "Hosť" iba prezerať záznam. prípade môžu byť skupine Hosť priradené časové obmedzenia.

 

2.6 Poplachové výstupy/výstupy

Väčšina nahrávačov disponuje poplachovými vstupmi a výstupmi, vďaka čomu sa môžu meniť parametre nahrávania príslušného kanálu, ktorý poplach vyvolal. Existuje mnoho foriem, napr. pri zachytení pohybu externým detektrom sa spustí nahrávanie kamery.

Alebo pri detekcii pohybu kamerou sa zopne relé s kontaktmi pripojenými k externému GSM hlásiču a ten odošle varovnú SMS o pohybe v snímanej oblasti.

Na poplachové vstupy je teda možné pripojiť detektory otvorenia dverí, pohybové snímače, výstup z iného nahrávača a pod. Na poplachové výstupy potom rôzne sirény, GSM hlásiče a pod.

 

 

 

MTExZmM2O