Montáž LED stropov

KONTAKTY

Ing.Tomáš Gír - TomsHardware
Dubová 3273/31
010 07 Žilina
tel: +421 907097810
info@tomshardware.sk
info@tomshardware.sk


Napájanie kamier

 

Napájanie je ďalšou  dôležitou časťou kamerového systému. Pri jeho návrhu, ale býva často otázka napájania kamier podceňovaná, čo má za následok nesprávne fungovanie systému.

Kamery bývajú najčastejšie napájané jednosmerným napätím 12 VDC prípadne 24 VDC alebo striedavým napätím 230 VAC. Výnimočne aj napätím 9V, napr. skryté kamery napájané batériou.

 

 

1. Napájanie kamier 230V AC vedením


Pri tomto type napájanie kamier nastáva problém spojený z bezpečnosťou. Je nevyhnutné aby všetky zariadenia, kryty a káble spĺňali náležité bezpečnostné normy a pravidlá montáže. Všetky takéto montáže by mal robiť kvalifikovaný pracovník.

Kamera napájaná 230V


2. Napájanie kamier 12V DC vedením


Výhodou tohto typu napájania je bezpečná inštalácia a manipulácia so systémom. Naopak nevýhodou je úbytok napätia na kábloch. Tento úbytok potom limituje maximálnu vzdialenosť vedenia.

 

Tabuľka nižšie popisuje vzťah medzi dĺžkou vedenia a maximálnym prúdom vedeným cez daný prierez kábla pri úbytku napätia 1V.

Závislosť dĺžky kábla a max.prúdu

Príklad:

Chceme napájať kameru na vzdialenosť 50m, ktorá potrebuje cez deň síce iba 150mA, ale v noci pri zapnutom IR prisvetlení odoberá prúd až 600mA. Potom podľa tabuľky vyššie musíme použiť napájací kábel s priemerom 1,5mm2.

 

 

3. Napájanie kamier cez krútenú dvojlinku UTP


osvedčené a jednoduché napájanie na krátke vzdialenosti je dnes kombinovaný prenos Audio-Video signálu a napájania cez UTP káble. Pri použití video-transformátorov na oboch koncoch vedenia získame pohodlný prenos audio, video signálu aj napájania jedným káblom. Jeden pár sa využíva na prenos video signálu, druhý pár na prenos audio signálu a zvyšné dva páry paralelne zapojené (zdvojené) sa používajú na prenos napájania.

Okrem nízkej ceny kábla má krútená dvojlinka ďalšiu výhodu, a to neprítomnosť interferencií.

Maximálna vzdialenosť pre prenos napájania závisí od použitého transformátora a prúdového odberu kamery a kvality kábla. Jeden pár môže poskytovať prúd až do 1A. Odpor jedného páru v uzavretej slučke je 0,2 Ohm/m.

 

Zaťaženie Max.vzdialenosť pri 12V napájaní
100 mA 118 m
150 mA 79 m
200 mA 59 m
250 mA 47 m
750 mA 15.6 m

 

 

4. Napájanie kamier PoE (Power Over Ethernet)


jedná sa o napájanie po dátovom sieťovom kábli, bez nutnosti priviesť samostatný napájací kábel k zariadeniu. Týmto spôsobom napájania sú najčastejšie napájané IP kamery, Access Pointy a switche. Napájanie dodržiava IEEE802.3af štandardy, ktoré dovoľujú napájať ľubovoľné PoE zariadenie.

Hlavnou výhodou POE je šetrenie káblov, jednoduché zapojenie iba jedným konektorom a diaľkový reštart napájaného prístroja.

POE adapter

 

MDdiYzky