Montáž LED stropov

KONTAKTY

Ing.Tomáš Gír - TomsHardware
Dubová 3273/31
010 07 Žilina
tel: +421 907097810
info@tomshardware.sk
info@tomshardware.sk


Konektory a redukcie používané v CCTV

1. Konektory pre video signál


najbežnejším konektorom pre vedenie video signálu je BNC konektor. Pri výbere tohto konektora treba zvoliť správnu impedanciu a to 75 Ohmov. Na trhu sú dostupné aj 50 Ohmové verzie BNC konektorov. Ďalej treba  vybrať správny priemer podľa použitého koaxiálneho kábla. Tretím kritériom je voľba typu montáže konektora na kábel. Dostupné sú typy: skrutkovacie, krimpovacie, terminálové a kompresné.

Typy BNC konektorov

 

 

2. Konektory pre audio signálNa prenos audio signálu (zvuku) sa používajú RCA konektory nazývané tiež Cinch konektory. Tieto konektory sa líšia len farebným vyhotovením pre odlíšenie pravého a ľavého kanálu pri stereo audio signáloch. Červený RCA konektor pre pravý kanál a biely RCA konektor pre ľavý kanál. Ďalším rozdielom je spôsob montáže podobne ako u BNC konektorov. Bežne dostupné sú spájkovacie alebo kompresné RCA konektory.

 Šnúra zakončená RCA konektormi3. Konektory pre napájaniepri napájaní kamier sa štandardne používajú DC konektory. Rozdiel v jednotlivých konektoroch typu DC je vonkajší a vnútorný priemer prípadne v niektorých prípadoch môže byť dôležitá aj dĺžka kovovej časti konektora. Aj tieto konektory sú vo vyhotovení pre spájkovanie alebo skrutkovanie (terminál).

Vo väčšine prípadov majú kamery s napájaním 12 VDC zdierku pre konektor DC 2.1/5.5 prípadne 2.5/5.5mm.

 Napájací DC konektor4. Bežne používané redukcieveľmi často sa pri inštalácii kamerového systému stáva, že nemáme vhodné typy konektorov či už pre napájanie alebo video signál.

Pokiaľ nemáme BNC konektory odpovedajúce príslušnému priemeru kábla alebo ak nemáme k dispozícii špeciálne krimpovacie príp. kompresné kliešte, môžme použiť F konektor a BNC redukciu. Tento spôsob je veľmi rozšírený ale nie vhodný.

Pri napájaní môže nastať situácia že kamera má vstup pre DC konektor 2.5/5.5mm, ale náš zdroj disponuje výstupom 2.1/5.5mm alebo naopak. V tomto prípade je veľmi pohodlným spôsobom možné použiť DC redukciu z 2.1/5.5mm na 2.5/5.5mm.


Redukcie BNC a DC

 

 

5. Ďalšie konektoryU dnešných nahrávačov je samozrejmosť konektor RJ45 pre pripojenie nahrávača do siete. To umožní prezeranie záznamu na akomkoľvek PC v sieti alebo vzdialene cez internet.

Sieťový konektor RJ45

Veľmi často sa u nahrávačov DVR alebo NVR môžeme stretnúť s konektorom D-Sub 9 alebo D-Sub 15. Číslo predstavuje počet pinov. Tento konektor sa používa na pripojenie detektorov k nahrávaču a ten po aktivácii alarmu začne nahrávať príslušnú kameru. Ďalej môže slúžiť na pripojenie alarmových výstupov kde pri zaznamenaní pohybu kamerou nahrávač zopne/rozopne relé, čoho následkom môže byť spustenie sirény alebo otvorenie brány. Zapojenie jednotlivých pinov je na výrobcovi daného zariadenia a je popísané v manuáli.

 Konektor D-SUB 15


 

NmY4NGEyZj